پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی پمپی میباشد که برای تقویت فشار آب که در ساختمانهای مسکونه و خانگی استفاده زیادی دارد.

یکی از دلایلیل استفاده از این پمپ های خانگی میباشد بخاطر فشار کمی که با افزایش جمعیت و پیشرفت سازه های ساختمانی به تعداد طبقات زیاد میباشد مورد استفاده قرار میگیرد.

پمپ های خانگی انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

 • پمپ آب خانگی نیم اسب بخار
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخاربشقابی
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخار دو پروانه
 • پمپ آب خانگی یک ونیم اسب بخاردو پروانه
 • پمپ آب خانگی دو اسب بخار

عوامل موثر و مهم در نوع کاربردی این پمپ های خانگی عبارتند از :

 • متراژ ساختمان
 • تعداد طبقات
 • تعداد واحد ها
 • میزان مصرف آب
 • تعداد شیرهای آب موجود در ساختمان

 

پمپ آب خانگی که همان پمپ تقویت فشار آب ساختمان نیز گفته میشود انواع مختلفی دارند و می توان به پمپ نیم اسب بخار, پمپ یک و نیم اسب بخار و دواسب بخار اشاره کرد.

پمپ آب خانگی نیم اسب برای ساختمانهایی استفاده میشود که شامل یک طبقه و میتراژ حداکثر 150 متر مربع هستند.

 

پمپ های قابل اجرا برای مصارف خانگی شامل :

 • پمپ آب خانگی با کلید خودکار
 • پمپ آب دارای مخزن انبساط
 • بوستر پمپ

 

پمپ آب خانگی بی صدا یا پمپ آب خانگی کم صدا :

پمپ های موجود در بازار همه صرو صدایی دارند که پمپ بدون صدا در بین آنها یافت نمیشود و هیچ پمپ بدون صدایی وجود ندارد که این جلمه را همیشه دقت کنید که تنها نوع پمپ خانگی که میتوانید استفاده کنید تا صدای پمپ باعث اذیت شما نشود تهیه پمپ کم صدا میباشد.

 

پمپ آب خانگی یک اسب بشقابی

این نوع پمپ که یک اسب بشقابی معروف است برای ساختمانهایی استفاده میشود که بین یه الی شش طبقه هستند و متراژ هر واحد حداکثر 75متر میباشد.

پمپ آب خانگی یک اسب بخار جتی نیز برای استفاده در آپارتمانهای 4طبقه 8 واحدی یا 5طبقه 10واحدی که حداکثر متراژ واحد های 68متری میباشد کاربرد دارد.

پمپ آب خانگی یک اسب بشقابی

راهنمی انتخاب پمپ آب خانگی مناسب احتیاج شما

برای انتخاب یک پمپ آب خانگی در بالا شما را برای متراژها و تعداد واحدهای آپارتمانی آشنا کردیم که این شمامل مجتمع عای مسکونی نمیشود که دارای طبقات بالای 4طبقه و واحد های بالای 3واحد در هر طبقه هستند نیست.

برای ساختمانهای چهار طبقه و هشت طبقه که دارای واحدهایی با حداکثر متراژ 75متر مربع هستند میتوانید از پمپ آب خانگی یک اسب دو پروانه استفاده کنید.

برای ساختمانهای پنج و ده طبقه که دارای 10واحد حداکثر 100متری هستند نیز از پمپ آب خانگی یک و نیم اسب دو پروانه استفاده کنید.

برای ساختمانهای پنج طبقه و چهارده واحد با متراژ هر واحد حداکثر 100متر نیز از پمپ آب خانگی دو اسب دو پروانه استفاده کنید.

برای ساختمان های پنج طبقه و هجده واحد با مساحت حداکثر هر واحد 100 متر مربع از پمپ آب خانگی سه اسب دو پروانه میتوانید استفاده کنید.

 

شاید متراژ و تعداد واحد و طبقات ساختمانها یا مجتمع مسکونی شما متفاوت با تعریفهای ما باشد که در این صورت میتواند با کارشناسان متخصص ما با شماره های بالای سایت ارتباط برقرار کنید و با دریافت مشاوره رایگان پمپ مورد نیاز و کاربردی خود را تهیه کنید.

 

اتوماتیک کردن پمپ آب خانگی

چهت کارکرد هر پمپ آب خانگی به صورت اتوماتیک دو روش وجود دارد. در روش اول نیاز به یک پرشر سوییچ یا همان کلید اتوماتیک پمپ آب و یک مانومتر میباشد که اینها معمولا بوسیله یک قطعه رابط برنجی به نام پنج راهی و از طریق یک شیر یکطرفه به پمپ آب خانگی متصل میگردند. در روش دوم بجای کلید اتوماتیک پمپ آب، مانومتر و رابط پنج راهی، از کلید اتوماتیک دیجیتالی پمپ آب یا همان ست کنترل استفاده می گردد که البته هر روش مزایا و معایب خودش را دارد.

منبع تحت فشار دیافراگمی

چهت کاهش دفعات روشن وخاموش شدن هر پمپ آب خانگی و در نتیجه عملکرد کم صدا تر پمپ آب، نیاز به نصب یک منبع تحت فشار دیافراگمی با ظرفیت مناسب میباشد.

آب تحت فشار ذخیره شده در مخزن مذکور علاوه بر ایجاد فشار یکنواخت تر آب در واحد ها، موجب کاهش دفعات روشن وخاموش شدن پمپ آب و در نتیجه افزایش چشمگیر عمر پمپ آب خانگی و کاهش استهلاک آن میباشد.

ظرفیت منبع تحت فشار دیافراگمی نیز با توجه به تعداد واحدهای ساختمان و مقدار دبی آب مصرفی انتخاب می شود.

این مخزن پس از اتصال به پمپ با توجه به ظرفیت خود، به طور دائم حجم مشخصی از آب را تحت فشار نگه می دارد، به این ترتیب زمانی که یک شیر آب باز می شود تا زمانی که بخشی از آب منبع تحت فشار دیافراگمی استفاده نشده، پمپ روشن نشده و شروع به پمپاژ آب نخواهد کرد.

از اینرو اگر منبع تحت فشار دیافراگمی به درستی و با توجه به تعداد واحد ها و میزان دبی آب مصرفی انتخاب شود، پمپ دفعات کمتری روشن شده و این امر علاوه بر کاهش آلودگی صوتی به کاهش مصرف برق و افزایش عمر پمپ نیز کمک می کند.

این مخازن در ظرفیت های 24، 50، 60، 80، 100، 150، 200، 300، 500، 1000، 2000 لیتر و بالاتر تولید میشوند.

توجه شود که انتخاب حجم بالاتر منبع تحت فشار دیافراگمی مطلوبتر است. البته منبع تحت فشار دیافراگمی نیاز به سرویس و نگهداری دوره ای دارد و ممکن است منبع تحت فشار پس از مدتی نیاز به تعمیر و تعویض تیوب داشته باشد.
جهت اتوماتیک کردن پمپ آب خانگی، برای استفاده از پرشر سوییچ الزاما باید از یک منبع تحت فشار دیافراگمی نیز استفاده کرد و برای استفاده از کلید اتوماتیک دیجیتالی پمپ آب خانگی بهتر است که از یک منبع تحت فشار دیافراگمی نیز استفاده شود که البته این مورد معمولا رعایت نمی شود و باعث استهلاک بیش از حد پمپ آب خانگی می گردد.

منبع تحت فشار دیافراگمی

کلید اتوماتیک پمپ آب خانگی

در کارکرد اتوماتیک پمپ آب خانگی، نصب پمپ با کلید اتوماتیک دیجیتالی هزینه نسبتا کمتری از نصب پمپ با پرشر سوییچ و منبع تحت فشار دیافراگمی دارد ولی برای استفاده از کلید اتوماتیک دیجیتالی در پمپ آب خانگی باید مقدار باز و بسته شدن شیر ها را در نظر گرفت چون در هر دفعه باز و بسته شدن یک شیر، کلید اتوماتیک دیجیتالی به پمپ آب فرمان استارت داده و پمپ شروع به کار می کند.

به همین علت جهت استفاده از پمپ با کلید اتوماتیک دیجیتالی باید به این مسئله توجه داشت و در صورت استفاده زیاد از شیر ها، بجای استفاده از کلید اتوماتیک دیجیتالی از پرشر سوییچ و منبع تحت فشار دیافراگمی استفاده کرد.

بطور کلی در شرایطی که فضای کافی برای نصب پمپ آب خانگی وجود دارد اولویت با نصب منبع تحت فشار دیافراگمی به همراه پرشر سوییچ یا همان کلید اتوماتیک مکانیکی و مانومتر است چرا که آب تحت فشار ذخیره شده در مخزن مذکور باعث ایجاد یک فشار یکنواخت در لوله ها گردیده و با کاهش چشمگیر دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب باعث افزایش طول عمر پمپ آب خانگی میشود.

کلید اتوماتیک پمپ آب خانگی

راهنمای نصب پمپ آب خانگی

هنگام راه اندازی و نصب پمپ آب خانگی بهتر است مکان نصب پمپ آب را پائین تر و یا همسطح لوله ورودی آب یا مخزن ذخیره قرار داد و حتی الامکان پمپ آب نزدیک آنها باشد تا مشکلات کمتری در کار پمپ ایجاد شود.

مسیر لوله کشی به پمپ باید حتی المقدور مستقیم و از زانوهای کمتری استفاده گردد.

بین نزدیکترین زانوئی به پمپ و بخش اتصال مکش پمپ باید لوله مستقیمی به طول حداقل 5 برابر قطر دهانه مکش فاصله ایجاد نمود و همچنین بهتر است قطر لوله در قسمت مکش پمپ بزرگتر از قطر دهانه مکش پمپ باشد چون در غیر اینصورت تلفات هیدرولیکی در قسمت مکش پمپ زیاد شده و راندمان پمپاژ کم می شود و پمپ آب خانگی نمی تواند فشار کافی را تولید کند.

لوله مکش باید کاملا آب بندی بوده و از مبحوس شدن هوا در لوله مکش باید اجتناب شود.

جهت کنترل و یا قطع جریان آب یک شیر دروازه ای در ورودی و یک شیر دروازه ای دیگر در خروجی پمپ آب خانگی تعبیه کرد.

پمپ آب را باید روی فونداسیون محکمی نصب کرد تا منجر به صدا و لرزش اضافه پمپ نگردد در غیر اینصورت باعث ایجاد صدای اضافی و آسیب رسیدن به پمپ آب در اثر ارتعاش زیاد میگردد.

ذکر این نکته ضروری است که هر پمپ آب خانگی کم و بیش دارای صدا میباشند.

در واقع هیچ نوعی از پمپ آب خانگی بی صدا نیست و به دلیل ساختاری که دارد همیشه مقداری صدا ایجاد می کند اما برخی از برند های پمپ آب خانگی به دلیل طراحی مناسب و با بهره گیری از پروانه های بدقت بالانس شده در کارخانه، طراحی بسیار دقیق محور و استفاده از مواد اولیه مرغوب در ساخت آن دارای صدای ایجاد شده کمتری میباشند.

کلیه مشخصات مهم یک پمپ آب خانگی بر روی پلاک آنها درج میشود.

 

از جمله این مشخصات میتوان به این موارد اشاره کرد:

برند پمپ، تیپ پمپ، ولتاژ پمپ، قدرت پمپ بر حسب اسب بخار یا کیلووات، آمپر مصرفی، دور پمپ، حداکثر فشار آب تولیدی، حداکثر دبی خروجی پمپ آب، سایز لوله ورودی و خروجی پمپ آب.

لازم به ذکر است که بر طبق مقررات ملی ساختمان، اتصال مستقیم پمپ آب خانگی به انشعاب اصلی آب شهری غیر مجاز است. بنابراین پمپ آب خانگی باید بوسیله یک مخزن ذخیره از لوله اصلی آب شهری جدا شود. این مخازن ذخیره معمولا از جنس پلی اتیلن سه لایه می باشند و بدلیل جلوگیری از نفوذ نور به داخل آنها، از رشد جلبک ها در داخل آنها ممانعت بعمل می آید. این مخازن در ظرفیت های مختلف و در انواع افقی و عمودی موجود است و میتواند همواره حجمی از آب را بطور ذخیره در خود نگه دارد و آنرا در مواقع قطع جریان آب شهری به سیستم وارد کند.

از برند های معروف در زمینه تولید پمپ آب خانگی میتوان به پدرولو، داب، سیلند، سایر، ابارا و پنتاکس ساخت ایتالیا و هپی پمپ ساخت چین اشاره کرد.

با کلیک بر روی یست زیر میتوانید مشخصات محصولات را کامل ببینید:

لیست پمپ آب خانگی جتی پنتاکس ایتالیا PENTAX سری CAM

لیست پمپ آب خانگی پنتاکس ایتالیا PENTAX سری CR

لیست پمپ آب خانگی پنتاکس ایتالیا PENTAX سری CM خودمکش

لیست پمپ آب خانگی پنتاکس ایتالیا PENTAX سری PM

لیست پمپ آب خانگی پنتاکس ایتالیا PENTAX سری CB-CBT

الکترو پمپ دوپروانه پنتاکس ایتالیا PENTAX سری CS-CST

لیست الکترو پمپ دوپروانه پنتاکس ایتالیا PENTAX سری MB

لیست پمپ آب خانگی کالمو ایتالیا CALMO مدل های QB-PM


جمعه 18 اسفند 1396
بؤلوملر :